کانون خیریه لبخند ماه :: استان چهارمحال و بختیاری : رژیم غذایی؛ روزه داری متناوب
  • لبخند ماه
  • Month Smile

شعار انجمن

بخشش هرکس به اندازه ی عشق اوست ... بخشنده ها عاشقند ...

1399
آبان
01
پنج شنبه
درباره ی لبخند ماه ...
دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد

تاسیس :
 اسفند ماه 1393 

آدرس دفتر کانون :
ورودی کلینیک بیمارستان هاجر

بعضی تحقیقات نشان می دهد که روزه داری متناوب واقعا جواب می دهد. در یک مطالعه، نشان داده شد بزرگسالانی که اضافه وزن داشتند و 20% از کالری دریافتی خود را در روزه داری متناوب کم کردند، توانستند تا 8% وزن بدن خود را در مدت 8 هفته کاهش دهند.

روزه داری متناوب ؛ قول

چرا باید هر روز رژیم بگیرید وقتی می توانید تنها چند روز در هفته با تماشای آنچه که می خورید وزن کم کنید؟ این منطق پشت روزه داری متناوب است؛ که روشی برای کاهش وزن است که در طول چند سال گذشته بسیار محبوب شده است.

نسخه های مختلفی از آن وجود دارد، اما ایده کلی برای همه این رژیم ها این است که شما چند روز از هفته را به صورت معمولی غذا می خورید، ولی در روزهای دیگر میزان کالری دریافتی خود را کم می کنید.

برخی از برنامه های روزه داری متناوب، شما را تشویق می کنند به مدت  24 ساعت تا 36 ساعت هیچ غذایی مصرف نکنید. در سایر روزها، شما می توانید برخی از مواد غذایی را مصرف کنید، اما تنها حدود یک چهارم کالری ای که بطور معمول مصرف می کنید.

بعضی تحقیقات نشان می دهد که روزه داری متناوب واقعا جواب می دهد. در یک مطالعه، نشان داده شد بزرگسالانی که اضافه وزن داشتند و 20% از کالری دریافتی خود را در روزه داری متناوب کم کردند، توانستند تا 8% وزن بدن خود را در مدت 8 هفته کاهش دهند.

راز فواید سلامتی رژیم روزه داری متناوب این است:

شما با روزه داری متناوب سلول های بدن خود را تحت یک استرس خفیف قرار می دهید. دانشمندان فکر می کنند که روند پاسخ بدن به این استرس در روزهای کم کالری، قدرت سلولها را برای مقابله با استرس بالا برده و احتمالاً به مبارزه با برخی از بیماری ها نیز منجر می شود.

روزه داری متناوب ؛چه چیزهایی می توانید بخورید و چه نمی توانید

در روزهایی که رزوه دار نیستید می توانید بیشتر چیزهایی که دوست دارید را بخورید. اما برای کاهش وزن و دریافت مواد مغذی مورد نیاز بدن، باید غذاهای سالم مصرف کرده و عادات ناسالم غذایی مانند دسر و غذاهای فراوری شده را ترک کنید.

در روزهایی که روزه دار هستید،باید مواد غذایی بسیار کم مصرف کرده یا اینکه هیچ غذایی نخورید.

به عنوان مثال، در برخی رژیم های روزه داری متناوب می گویند به هیچ وجه نباید بیشتر از 500 کالری در هر روز مصرف کنید.

در یکی دیگر از برنامه های رژیم روزه داری متناوب به نام 5:2 باید  رژیم غذایی باید 5 روز در هفته غذا خورده و 2 روز دیگر را روزه بگیرید؛ بطوریکه زنان می توانند تا 500 کالری و مردان تا 600کالری مصرف کنند. احتمالاً این مقدار کالری یک چهارم مقدار کالری دریافتی شما در روزهایی است که مجاز به غذا خوردن می باشید. این که شما این مقدار کالری را که در روزهای روزه داری مجاز هستید بخورید، را یک جا یا با تقسیم به وعده های غذایی کوچک مصرف کنید، بستگی به خودتان دارد.

سطح تلاش در رژیم روزه داری متناوب : سخت

محدودیت ها: اینکه برای یکی دو روز در هفته از بیشتر مواد غذایی خود دست بکشید و تنها برآب ، قهوه ، و چای تکیه کنید تا به شما احساس کتمل سیری بدهد، کار سختی است. در روزه داری متناوب برخلاف نام آن، به یک برنامه غذایی متعادل و منظم برای خوردن نیاز دارید تا بتوانید روزه داری متناوب را به خوبی انجام دهید. شما می توانید گاهی اوقات از برنامه رژیم خود تخطی کنید، اما اگر می خواهید نتیجه بگیرید نباید این کار را بکنید.

پخت و پز و خرید در روزه داری متناوب: شما می توانید پخت و پز وخرید خود را به طور منظم و مانند قبل انجام دهید؛ اما یادتان باشد باید سعی کنید به غذاهای سالم بیشتر توجه داشته باشید.

ورزش در روزه داری متناوب : اینکه در روزه داری متناوب چقدر ورزش کنید به خودتان بستگی دارد. اما بدیهی است در روزهایی که روزه دار هستید انرژی زیادی برای انجام ورزش نخواهید داشت. سازندگان رژیم غذایی روزه داری متناوب تحقیق انجام دادند و به این نتیجه رسیدند افرادی که روزه دار بوده و به انجام تمرینات قلبی و عروقی مانند دوچرخه سواری پرداخته بودند، قادر به حفظ توده عضلانی بوده اند.

آیا در رژیم روزه داری محدودیت ها و اولویت هایی وجود دارد؟

در رژیم روزه داری متناوب این شما هستید که انتخاب می کنید چه غذایی که بخورید، بنابراین شما می توانید هر محدودیت های غذایی که میخواهید داشته باشید - چه گیاه خوارباشید یا وگان، پر کربوهیدرات باشید یا کم کربوهیدرات، رژیم غذایی فاقد چربی یا هر رژیم غذایی دیگر. اما این نکته نیز شایان ذکر است که

رژیم روزه داری متناوب باید صحیح و اصولی انجام شود، در غیر اینصورت احتمال بروز عوارض جانبی مانند خستگی، ضعف، و سردرد زیاد خواهد بود.

درباره رژیم روزه داری متناوب چه چیز دیگری باید بدانید؟

هزینه: خوشبختانه در رژیم روزه داری متناوب مجبور نیستید چیزی فراتر از خرید معمولی خود  بخرید. در واقع از آنجا که شما باید 2 تا 4 روز در هفته را روزه بگیرید، قاعدتاً باید هزینه خریدتان کاهش پیدا کند.

پشتیبانی: درباره رژیم روزه داری متناوب چندین کتاب و وب سایت هست که توضیحاتی داده اند. اما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با متخصصین تغذیه وب سایت سبک سلامتی تماس گرفته و رژیم غذایی دلخواه خود را انتخاب نمایید.

لورا مارتین درباره رژیم روزه داری متناوب چه می گوید؟

بسیاری از رژیم های غذایی روزه داری متناوب توصیه می کنند کالری دریافتی در روزهایی که روزه می گیرید باید 500 الی 600 کالری از میزان کالری معمولی تان کاهش دهید. به طور کلی، انظر پزشکی این کار ایمن تر و ساده تری است نسبت به اینکه در روزهای روزه داری هیچ کالری ای دریافت نکنید.

به یاد داشته باشید در روزهایی که روزه می گیرید باید به اندازه کافی آب بنوشید تا از کم آبی بدن جلوگیری شود. همچنین باید در روزهایی که روزه نیستید هم از غذاهای سالم استفاده کنید.

آیا رژیم روزه داری متناوب کار می کند؟

مطالعات متعددی نشان داده اند که رژیم روزه داری متناوب پس از چند هفته منجر به کاهش وزن کوتاه مدتی می شود. اما ایا این کاهش وزن برای یک ساعت یا یک سال طول می کشد؟ هنوز معلوم نیست.

آیا روزه داری متناوب برای برخی شرایط  و بیماری های خاص خوب است؟

بعضی از تحقیقات نشان می دهد که رژیم غذایی روزه داری متناوب می تواند منجر به جلوگیری از علائم آسم و بهبود سطح کلسترول خون شود که این نیز به نوبه خود می تواند از بیماری های قلبی ممانعت ورزد.

همچنین، برخی از مطالعات، اما نه همه، نشان می دهد در رژیم روزه داری متناوب استفاده از انسولین توسط بدن بهبود می یابد.

اگر دارای شرایط یا بیماری پزشکی هستید، پیش از استفاده از رژیم روزه داری متناوب با پزشک خود صحبت کنید.

این رژیم غذایی برای کودکان، زنان باردار، افرادی که دچار اختلالات غذا خوردن هستند، و برخی از افرادی دیابت دارند، توصیه نمی شود.

کلام آخر درباره رژیم روزه داری متناوب

رعایت یک رژیم غذایی روزه داری متناوب که در آن خوردن 500 الی 600 کالری در روز توصیه شده است ممکن است برای برخی افراد مفید و راهکار سالمی باشد.برگرفته از :

https://sabkesalamati.com/foodregime/126-intermittent-fasting

رژیم غذایی؛ روزه داری متناوب

نویسنده : محمد رمضانی
تاریخ ارسال : سه شنبه ، 97/03/01 ، در ساعت 17:40

نظرات برای رژیم غذایی؛ روزه داری متناوب

نام و نام خانوادگی شما *
آدرس ایمیل شما
آدرس وب شما
متن نظر *
شمارنده
بازدید امروز : 1034 بازدید
کل بازدید کنندگان امروز : 226 نفر
بازدید کل : 1561691 بازدید
حاضرین در سایت : 19 نفر

تاریخ شروع شمارشگر : 97/03/01

عمر سایت : حدود 3 سال پیش

تعداد کل مطالب : 118
پرداخت آنلاین

در دست ایجاد
آخرین رویداد ها


پیام دهکردی ، بازیگر سینما و تأتر،مبتلا ب سرطان مغز استخوان و امید ۴℅ به زندگی اودر سال۸۵ ...

او اکنون سالم است و سرطان را شکست داده است...
امید داشته باشیم..